آموزش

ساختار جک درب پارکینگ

ساختار جک درب پارکینگ

ساختار جک پارکینگ

با پیشرفت تکنولوژی و ظهور علم و فناوری در زندگی عمومی و شخصی افراد، کم کم درب های دستی جایگزین درب های کرکره ای و اتوماتیک شده اند. امروزه از درب های اتوماتیک علاوه بر اماکن عمومی و تجاری در مجتمع های مسکونی و ادارات استفاده میشود. جک یکی از قطعات مهم در ساختار درب های اتوماتیک است که نقش اصلی را در باز و بسته کردن درب ایفا میکند. در اینجا اجزا و ساختار جک درب پارکینگ را بررسی میکنیم و اجزای تشکیل دهنده جک پارکینگ را به صورت مجزا توضیح میدهیم.

جک پارکینگ چیست

جک درب پارکینگ که با نام های مختلف همچون جک ورودی، جک برقی درب، جک ریموتی و درب ریموت کنترلی شناخته میشود نزدیک به 20 سال است که جای خود را در بازار ایران پیدا کرده است. امروزه جک درب پارکینگ برای باز و بسته کردن درب های اتوماتیک به کار برده میشود و افراد دیگر مجبور نیستند برای باز و بسته کردن درب پارکینگ از ماشین خود فاصله بگیرند و درب را باز کنند.

انواع متعددی از جک پارکینگ در ایران وجود دارد و بهترین مارک جک درب پارکینگ موجود در بازار ایران ساخت کشور ایتالیا میباشد. خوشبختانه امروزه با پیشرفت صنعت ایران تولید جک های پارکینگ ایرانی نیز کیفیت بالایی دارند و قابل رقابت با نمونه های خارجی هستند.

نحوه کار جک درب پارکینگ چیست:نحوه کار به این صورت می باشد که بازو های جکدار یک طرف درب های تک لنگه و در دو طرف درب های دو لنگه قرار میگیرد و با فشار دادن دکمه ریموت بازو ها به طرفین حرکت کرده و به باز شدن درب کمک میکنند.

از مزیت های استفاده از جک درب های اتوماتیک افزایش رفاه و آسایش افراد میباشد. زمانی که شرایط جوی مناسب نیست دیگر نیازی نیست که از ماشین تان پیاده شوید و درب را باز کنید و خیلی راحت تنها با یک دکمه درب را باز میکنید.

اهمیت جک در ساختار درب پارکینگ

کار باز و بسته شدن درب های اتوماتیک به وسیله جک صورت میگیرد. همچنین استفاده از جک در ساختار درب پارکینگ دارای مزیت هایی بوده که موجب شده تا بسیاری از صاحبین ملک به خرید و نصب جک پارکینگ آن روی آورند. جک ها انواع مختلفی دارند و آنچه برای خرید جک اهمیت دارد کاربرد جک و مکان مورد استفاده از آن می باشد.
میزان تردد و وزن درب اتوماتیک از جمله عواملی است که برای خرید جک درب پارکینگ مهم است و باید در نظر داشته باشید..

مزیت و اهمیت جک درب پارکینگ

  •  بالا رفتن امنیت
  • محدود شدن رفت و آمده
  • ایمنی بیشتر برای عابرین پیاده
  • صرفه‌جویی در زمان

ساختار جک درب پارکینگ اتوماتیک

آشنایی با ساختار جک درب پارکینگ و اجزای تشکیل دهنده جک کمک میکند که نصابان جک دید وسیع تری نسبت به این قطعه داشته باشند. در اغاز توضیح اجزای تشکلی دهنده جک درب پارکینگ باید در تعریف ها به یک اشتراک نظر برسیم.

  • منظور از جک برقی تمام قطعاتی است که به باز و بسته کردن درب کمک میکند مانند سنسور چشمی، مدار فرمان، بازویی جک.
  • منظور از جک پارکینگ در این اینجا بازویی جک میباشد که این بازویی خود از 3 قطعه بلبرینگ ، چرخدنده و موتور الکتریکی ساخته شده است.

 

توصیه های مهم در خرید جک درب پارکینگ را در مطلب زیر ببینید.

راهنمای خرید جک پارکینگ

 

رتور جک پارکینگ

رتور جک پارکینگ قسمتی از جک می باشد که به صورت متحرک در موتور الکتریکی قراردارد. نام دیگر رتور، چرخانه است که این قطعه از یک هسته که خود از چند تکه ساخته شده است تشکیل شده است.

رتور جک پارکینگ

از دیگر قطعات تشکیل دهنده رتور، استوانه ای می باشد که بر روی آن شکاف هایی موازی قرار گرفته است که این شکاف ها وظیفه جذب رسانا ها را بر عهده دارد.

این شکاف ها در واقع از آلومینیوم و فلزات تشکیل شده است که قسمت انتهایی آن ها به صورت اتصال کوتاه در آمده اند.

در قسمت انتهایی رتور قطعه ای به شکل مارپیچ وجود دارد که این قطعه میتواند انرژی تولید شده در رتور را به چرخدنده برنجی منتقل کند.

بهتر است که جنس رتور مقاوم تر از جنس چرخدنده برنجی باشد زیرا در حین کار کردن احتمال آسیب به رتور کمتر باشد.

در این صورت اگر جک درب پارکینگ خراب شود هزینه تعمیر فقط برای تعویض چرخ دنده میباشد و هزینه زیادی برای تعویض رتور پرداخت نخواهید کرد.

دنده برنجی جک پارکینگ

چرخ دنده برنجی از جمله قطعاتی در ساختار جک درب پارکینگ هستند که میتوانند نیروی تولید شده بین دو قطعه را انتقال دهد. بدنه چرخ دنده جک پارکینگ به صورت دندانه دندانه می باشد که این دندانه ها در حین کار کردن با دندانه ی چرخ دنده مجاور برخورد کرده و نیروی بین چرخ دنده ها به یکدیگر انتقال داده میشود. همان طور که بیان شد قطعه رتور در داخل استاتور قرار گرفته و این قطعه میتواند چرخ دنده را به حرکت درآورد.

سلختار جک پارکینگ

چرخ دنده جک پارکینگ

چرخ دنده جک پارکینگ به شفت گیربکس متصل است. گیربکس حرکات چرخشی که چرخ دنده ایجاد میکند به قطعه ای به نام میله ماردون منتقل میکند و آن را به چرخش در می اورد.

میل ماردان جک درب پارکینگ

میل ماردان جک درب پارکینگ قطعه به شکل مارپیچ می باشد که وظیفه اصلی این قطعه تبدیل نیروی چرخشی موتور به حرکات رفت و برگشتی می باشد. این قطعه به شفت گیربکس متصل میشود و کار به حرکت درآوردن پیستون جک درب پارکینگ را به عهده میگیرد.

شفت استیل

درساختار جک پارکینگ قطعه ای به نام شفت استیل وجود دارد که این قطعه به مهره ماردون متصل است و هنگامی که مهره ماردون حرکت میکند باعث باز و بسته شدن درب می شود.

ساختار موتور جک پارکینگ الکترومکانیک

جک الکترومکانیک درب پارکینگ جک هایی هستند که وظیفه اصلی آن ها تبدیل حرکت چرخشی به حرکت خطی می باشد. روند کلی ساختار و عملکرد جک الکترومکانیک به این صورت است که رتور و چرخ دنده را به حرکت در می آورد. همان طور که گفته شد قطعه رتور در داخل استاتور قرار گرفته شده است و با ایجاد میدان مغناطیسی چرخ دنده را به حرکت در می آورد.

جنس چرخدنده از برنج و یا پلاستیک می باشد  که حرکت چرخشی ایجاد شده را به قطعه ای به نام میل ماردان منتقل کرده و آن را به چرخش در می اورد. با به حرکت در آمدن میل ماردان، مهره ماردان به عقب و جلو حرکت میکند و باز و بسته شدن درب اتوماتیک صورت میگیرد.

در این مطلب سعی کردیم در مطالبی رو درباره ساختار و نحوه عملکرد جک درب پارکینگ بیام کنیم. ما را با نظرات خود یاری نمایید.

1 دیدگاه در “ساختار جک درب پارکینگ

  1. مانی گفت:

    عالی بود. تشکر از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *